Sale!

Renoveret PGO-motor 70cc sport med racing krumtap

Original price was: $624.00.Current price is: $546.00.

Billig, sportstunet PGO-motor 70cc med racing krumtap. Motoren kan anvendes på G-Max, da det er muligt at benytte centerstøttefod. Den indeholder flere nye dele.

Nye dele:

  • Generisk 72cc cylinderkit med nyt topstykke (uden brandnavn, men minder om andre 47mm sportscylinderkits i ydelse og kvalitet)
  • Zoot racing krumtap med nyt nåleleje
  • 2x SKF C4 krumtapslejer
  • Ny stator
  • Polini carbon membranplader
  • Stylepro racing blæsehjul
  • 1x baghjulsleje
  • Diverse pakninger
  • 1x motorblok
  • 2x membraner
  • 1x gearing
  • 2x låseringe til motorophæng
  • 3x styr til variator
  • 1x bøsning til variator
  • Simmering-sæt til hele motoren
  • 5,5 grams racing ruller
  • 2x pindbolte til cylinder
  • Nyt gearolie
  • Athena eller lignende variator
  • Malossi trykfjeder

Test og tilstand: Motoren er testet for tæthed med leakdown-metoden og er fuldstændig tæt. Statoren er helt ny og fungerer som den skal. Motoren spilder ikke gearolie.

Bemærk (skavanker og mangler):

  • El-starter kan ikke benyttes på denne motor.
  • 2x gevind til udstødningsophæng er boret op, så der skal bruges møtrikker på modsatte side (disse medfølger).
  • Krumtapshuset havde tidligere en lille flænge, som er blevet svejset.
  • Ingen bremsebakker eller arm
  • Oliepumpen, der sidder på motoren, er uden pind og er kun monteret for at holde motoren tæt. Den er ikke testet, så hvis oliepumpen skal bruges, skal den eftermonteres af køber. Se billederne for yderligere detaljer.

Ingen af de nævnte mangler har afgørende betydning for motorens funktion, men køber skal acceptere de små forbehold, og at el-starter aldrig vil kunne bruges på motoren.

Garanti og betingelser:

  • Der ydes 14 dages garanti fra leveringsdatoen.
  • Jeg tager gerne din brugte PGO-motor i bytte med et prisfradrag på 500-1.000 kr., afhængigt af dens stand og køreevne.

Tak for kigget!

 

Weight 16 kg

You may also like…